Biomineral D6®

je značka pre tkanivové soli, vyrábané na Slovensku. Správnejší názov je bunkové soli. V nemecky hovoriacich krajinách sú rozšírené ako Schüsslerove soli. V krajinách s dlhou tradíciou (napr. Nemecko, Rakúsko) majú status lieku, v iných zase status výživového doplnku (napr. Anglicko, USA). Na Slovensku a v Českej Republike sú zaregistrované ako doplnok výživy.

Vzhľadom k tomuto faktu a v súvislosti s aktuálnou legislatívou EÚ nie je možné na týchto produktových stránkach uvádzať akékoľvek relevantné zdravotné tvrdenia vo vzťahu ku jednotlivým produktom.

Viac sa o tomto koncepte môžete dočítať na iných stránkach, napr. na www.bunkovesoli.sk. Existuje množstvo publikácií najmä v nemeckom a anglickom jazyku a množstvo odkazov na internete cez kľúčové slová “tissue salts”, “cell salts”, “schuessler salts”, “biochemic remedies”, “schuessler salze” a pod.

Koncept bunkových solí pochádza z Nemecka z druhej polovice 19. storočia a odvtedy sa rozšíril po celom svete. Vďaka dlhej tradícií disponuje táto metóda bohatými empirickými znalosťami. História siaha do dôb Samuela Hahnemanna, R. Virchowa, J. von Liebiga, J. Moleschotta a samozrejme Dr. Wilhema H. Schüsslera. Vďaka nim a ich nasledovníkom môžeme dnes využívať prepracovanú tvárovú diagnostiku, obsiahly súbor príznakov deficitu alebo narušenia rovnováhy minerálnych látok, bohaté empirické znalosti o minerálnych živinách a ich význame pre organizmus, využití v prevencii a liečbe.

Aký je rozdiel medzi medzi homeopatickým prípravkom a bunkovými soľami? Schüssler uverejnil svoju metódu prvýkrát 30 rokov po smrti zakladateľa homeopatie S. Hahnemanna, pričom z jeho metód aj vychádzal. Výrobný postup však zmenil a verejne publikoval. Podľa tohto postupu jeho nasledovníci všade na svete vyrábajú Schüsslerove soli.

Bunkové soli sa pripravujú šesťnásobnou trituráciou (riedením práškovej zmesi za sucha). Veľkosť dávky má mať veľkosť hrášku, čo zodpovedá približne hmotnosti 0,5 g. Je možné pripraviť ich aj v tekutej forme, ale dávka musí zodpovedať hmotnosťou a riedením práškovej (tabletovej) forme, čiže akoby sa užíval zásobný roztok používaný k príprave homeopatických liekov. V prípade bunkových solí ide o zachovanie minimálnej dávky aj kvantitatívne, nielen o informáciu.

Homeopatický liek sa pripravuje tak, že zo zásobnej tinktúry príslušného riedenia sa kvapnú 2 kvapky na 5-10 g cukrových guličiek. Týmto krokom sa úplne stratí akýkoľvek kvantitatívny obsah, ktorý je však v prípade bunkových solí dôležitý a je súčasťou ich pôsobenia a ostáva čistá informácia, ako to u homeopatických liekov čakáme. Označovanie homeopatík 6DH (decimálneho riedenia podľa Hahnemanna) ako Schüsslerove soli je absolútne nesprávne a ide vlastne o zámenu prípravku. Museli by sme užiť 5 balení homeopatických cukrových guličiek, aby sme dosiahli jednu dávku podľa Schüsslera.

Súbor základných bunkových solí tvorí 12 minerálnych zlúčenín draslíka, sodíka, vápnika, horčíka, kremíka a železa (ako sírany, fosforečnany, chloridy alebo ako oxid) v riedení D3 až D12. Tieto látky sú prirodzenou súčasťou buniek a ich zastúpenie je v tkanivách a bunkách kvantitatívne.

Súbor doplnkových solí predstavuje zlúčeniny stopových látok: mangán, chróm, meď, selén, zinok a jód v riedení D6. Z nich najvýznamnejšie zastúpenie má zinok.

Biomineral D6® Care je súborný názov pre výrobky čisto prírodnej kozmetiky s obsahom bunkových solí.

Biomineral Dent je prírodná zubná pasta s obsahom bunkových solí pre každodennú starostlivosť o ústnu dutinu.